PODRÓŻE

Czy warto jechać na Korfu?

Tegoroczne wakacje z moim M. spędziłam w greckim stylu na wyspie Korfu, a dokładnie mówiąc w Kavos. Grecja już od dawna mnie się marzyła, więc nie mogło być inaczej niż wybrać się w to miejsce. 

To Grecja czy jednak Wielka Brytania?

Przed wylotem zdawałam sobie sprawę z tego, że Kavos jest oblegane przez młodych Brytyjczyków, którzy przyjeżdżają tam, by imprezować. Trochę mnie to przerażało, jednak po czasie okazało się, że (po części) niepotrzebnie. Piszę „po części”, ponieważ nocny styl życia większości młodych turystów (a właściwie imprezowiczów) miał swoje ogromne plusy. Jednym i najważniejszym plusem to brak tłumów na mieście i przede wszystkim na plaży. Zdarzały się dni/godziny, kiedy plażę mieliśmy tylko dla siebie. To było coś pięknego! Czuliśmy się jak na bezludnej wyspie, ciesząc się otaczającą nas ciszą, pięknymi widokami i oczywiście sobą. Obecność Brytyjczyków miała też swoje minusy – dyskoteki przepełnione pijanymi nastolatkami i hałas na pewno niektórym turystom, mieszkającym blisko takich miejsc, bardzo przeszkadzał. My na szczęście mieszkaliśmy trochę dalej od „imprezowej” części Kavos, dzięki czemu można było zasnąć w ciszy i spokoju.

Podziwiam rodziny, które przyjeżdżały do Kavos z małymi dziećmi i spacerowały w godzinach wieczornych po mieście. Ja raczej nie zdecydowałabym się na tę miejscowość, planując podróż z dziećmi.

13694111_2645452822176619_285361964_o-001

Jednak mimo mocnego, brytyjskiego akcentu, który nie każdemu się podoba, Kavos ma jedne z najładniejszych plaż na całej wyspie! Piękna, piaszczysta plaża z przezroczystą wodą bez żadnych kamieni. Brzmi extra, prawda?

13662383_2645452918843276_105909148_o-001

Kerkira, czyli mieszanina stylów greckich, włoskich i brytyjskich.

Dopiero jadąc do Kerkiry poznałam prawdziwy grecki styl, który miesza się z włoskim i brytyjskim. Wąskie uliczki, okiennice, jasne (wręcz wyblakłe) budynki, kojarzyły mnie się z Wenecją, którą miałam okazję odwiedzić kilka lat temu. Skojarzenia nie były bezpodstawne – przez jakiś czas Korfu było pod panowaniem Wenecjan, przez co mieli duży wpływ na architekturę miasta Kerkira. Jest to piękne miejsce ze słynną starą fortecą, otoczone górami, pełne restauracji, jubilerów, sklepików z pamiątkami i wyrobami skórzanymi. Niestety plaże są kamieniste, przez co plażowanie mniej przyjemne.

DSC_0584

DSC_0607

DSC_0629

Hasztag viewporn. 

Tegoroczny viewporn wakacji to zdecydowanie dwie wyspy: Paxos i Antipaxos, które są bardzo blisko wyspy Korfu (rejs z portu Lefkimi na Paxos trwał około dwóch godzin). Są najmniejszymi wyspami archipelagu Wysp Jońskich. Ta wycieczka będzie moim jednym z najpiękniejszych wspomnień. Turkusowa i krystaliczna woda oraz Blue Caves (błękitne skały) to widoki, o których się marzy, jadąc do Grecji. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w miejscowości Gaios – główny port na wyspie Paxos. Taką fakultatywną wycieczkę można wykupić w biurze podróży, u którego kupowaliście zagraniczną wycieczkę lub w lokalnym biurze, znajdującym się w mieście, w którym znajduje się hotel. Koszt to między 30 a 40 euro za osobę dorosłą.

DSC_0348

DSC_0445

DSC_0487

„Suche” fakty.

 • Wyspa Korfu leży nad morzem Jońskim.
 • Zasolenie wody to około 38‰.
 • Jadąc do Grecji warto znać język angielski (lub oczywiście grecki).
 • Obowiązująca waluta to euro .
 • Aby przekroczyć grecką granicę wystarczy mieć dowód osobisty.
 • Z Polski leci się około dwóch godzin.
 • Czas lokalny to +1 h (w porównaniu do czasu polskiego).
 • Temperatura na Korfu w okresie wakacyjnym to średnio 34oC, a w nocy ponad 20oC.
 • W Kavos jest pełno komarów. Polecam zabrać ze sobą preparaty na insekty.
 • Do stolicy (Kerkira) można dojechać tzw. „Green bus” – „Zielony autobus” , autobusy dalekobieżne, przypominające nasze PKS (normalny bilet w jedną stronę z Kavos do Kerkiry to koszt około pięciu euro).
 • Po samej stolicy kursują tzw. „Blue buses” – „Niebieskie autobusy”, na kształt naszych miejskich autobusów.

DSC_0524

DSC_0547

Czy warto jechać na Korfu?

Oczywiście, że warto. Korfu to najbardziej zielona wyspa spośród wszystkich greckich. Na jego mapie można znaleźć kilka perełek, które warto zobaczyć, m.in. Kerkira, Canal d’amour, Cape Drastis, Paxos i Antipaxos, Paleokastrisa i oczywiście Kavos, by zobaczyć piękną piaszczystą plażę. Ponadto, poznanie kultury, zobaczenie greckiej architektury i pięknych krajobrazów oraz spróbowanie tradycyjnych dań to bezcenne doświadczenie, którego Wam życzę. A wszystkim tym, którzy marzą o niezapomnianych, imprezowych nocach polecam gorąco miejscowość Kavos. To miejsce zagwarantuje Wam moc wrażeń i atrakcji. 🙂

13720498_10207165788325471_1448551102_o

DSC_0410

DSC_0390

DSC_0364

DSC_0515-001

 

You Might Also Like