LIFESTYLE

Efekty niepożądane | Mam przekichane

Jak mój organizm działa na kontakt z alergenami? Szczerze mówiąc różnie, bo wszystko zależy, jaki to jest. Poza tym u każdej osoby mogą występować inne efekty niepożądane, ze względu na stopień natężenia alergii.  A jak się leczyć? Metod jest kilka. Ale wszystko przeczytacie poniżej.

Zacznę może od reakcji alergicznych, które są pierwszymi sygnałami, ale pojawiają się także, gdy nie przestrzega się pewnych zasad. O, przykładu nie muszę daleko szukać. Np. wczoraj zjadłam nektarynkę. Nie mogę, bo uczula, ale co poradzę, że bardzo lubię? Zjadłam. Kilka kawałeczków, na zachętę. No i bach – mała wysypka na ciele, która cholernie swędziała. Ale to i tak nic do tego, co się działo dzień wcześniej. Tym razem zjadłam brzoskwinię. Dlaczego – czytaj jak wyżej. Zaszalałam i zjadłam całą. Była taka soczysta i słodka. Ewidentnie zgrzeszyłam i to dość poważnie, ponieważ przez kilka chwil się dusiłam i nie mogłam oddychać. Uratował mnie mój niezawodny Ventolin. Z pyłkami radzę sobie o wiele lepiej, w dużym stopniu jest to zasługa leków.

No właśnie, a propos leczenia. W pierwszej kolejności alergolog proponuje i zaleca odczulanie – seria zastrzyków, podawanych przez kilka miesięcy lub nawet lat. Jest to dość skuteczna forma i najczęściej stosowana u pacjentów. Ja ze względu na swoje akcje przy testach alergicznych (może przeczytać w poprzednich wpisach) nie mogę być poddana odczulaniu. Dlatego też mam zapisane leki, które muszę brać przez cały rok. Są to wziewy, dwa rodzaje tabletek, krople nosa i do oczu. Co kilka miesięcy mam zmieniane tabletki, bo jak wiadomo organizm się przyzwyczaja i działanie ich słabnie. Nie wszystkie polubił mój organizm, pojawiają się przy niektórych skutki uboczne, więc w takich przypadki leki muszą być od razu zmienione.

Ostatnio lekarz zaproponował mi inny sposób odczulania. Mianowicie, „tabletki” pod język, zamiast zastrzyków. Jednak nie dają takiej gwarancji, co popularne odczulanie. Poza tym, są bardzo drogie i  szczerze mówiąc nie wiem, jaką podjąć decyzję. Ktoś z Was słyszał o takiej alternatywie? Jeśli tak to piszcie, będę wdzięczna.

You Might Also Like