LIFESTYLE

Na co zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie?

Kupno mieszkania to bardzo poważna inwestycja i warto do sprawy podejść na chłodno. Nie można podejmować pochopnych decyzji, ponieważ wiele kwestii należy przemyśleć. Jest to trudne, szczególnie, gdy jesteśmy młodymi i porywczymi ludźmi, a co gorsze – kompletnie nie znający się na budownictwie. Więc zanim podejmiecie jedną z ważniejszych decyzji w życiu, przeczytajcie ten artykuł.

Na samym początku należy postawić sobie podstawowe pytanie – wybieramy rynek pierwotny czy wtórny? 

  • Rynek pierwotny:

Charakteryzuje się nowym budownictwem, przez nikogo wcześniej nie zamieszkanym. Mieszkania są w stanie surowym, gotowym do rozpoczęcia remontu, z nowymi instalacjami i nowoczesnym układem, np. aneks kuchenny połączony z salonem. Budowany (zazwyczaj, choć to i tak jest zależne od danego miasta) na obrzeżach miasta w atrakcyjnych, nowoczesnych osiedlach. Co ważne, są to mieszkania bezczynszowe. Cena jednak czasem może zaskakiwać.

  • Rynek wtórny:

Są to mieszkania sprzedawane przez obecnych właścicieli. Zazwyczaj takie „cztery kąty” mają stare układy, które potrafią zaskakiwać (niekoniecznie pozytywnie). W wielu przypadkach, jeśli ówczesny właściciel przez długie lata nie robił remontu, koniecznie jest wylanie nowej posadzki, wymiana instalacji, a także przebudowa, np. łącząc dwa, mniejsze pokoje w jeden duży. Takie mieszkania są raczej w atrakcyjnych lokalizacjach, jednak mimo własności, należy płacić czynsz do spółdzielni. Ceny niższe niż w przypadku „deweloperki”.

W tej kwestii należy rozważyć, na czym nam bardziej zależy – nowoczesności, bez konieczności dużej ingerencji w układ mieszkania czy postawić na dogodniejszą lokalizację, lecz z ryzykiem wielu poprawek. Trzeba przeliczyć, czy lepiej wydać na samym początku większą sumę pieniędzy i zająć się przyjemnym kładzeniem paneli i malowaniem ścian, czy lepiej zapłacić mniej i samemu przebudować całe mieszkanie pod siebie (choć w rzeczywistości może być to o wiele droższym przedsięwzięciem).

Ponadto, jeśli podpisujecie umowę, udajcie się z nią do prawnika, by sprawdził, czy nie ma jakiś punktów, które w przyszłości mogą Wam „zaszkodzić”. Lepiej się upewnić, że wszystko jest w porządku, niż później się niepotrzebnie denerwować i stresować.

Kolejną kwestią jest sprawdzenie „stanu technicznego mieszkania”. 

Wybierając się na obejrzenie mieszkania, warto wziąć ze sobą fachowca – może to być ktoś z rodziny, kto ma pojęcie o budownictwie lub kogoś wynająć. Taka osoba, swoim fachowym okiem oceni jakość mieszkania, zarówno jeśli kupujecie od dewelopera lub prywatnego właściciela. Na co w tym przypadku zwrócić uwagę? Materiały z jakich wykonane są instalacje, rodzaj ogrzewania, jakość drzwi zewnętrznych, czyli z jakiej są firmy (to już nam dużo mówi) oraz jakie mają wyciszenie (zdecydowanie większym komfortem jest, gdy na klatce schodowej nie słyszą nas sąsiedzi), czy kuchnia jest na gaz lub tylko prąd. Istotny jest oczywiście układ mieszkania. Warto na tym etapie zrobić sobie w głowie wizualizację, pomyśleć, czy tu wejdzie mi szafa, czy łóżko o którym marzę będzie pasować do tego układu, etc. Ponadto, obecność fachowca podnosi w oczach dewelopera/prywatnego właściciela „Wasz” profesjonalizm, tzn. na takim etapie nikt nie wciśnie Wam kitów, kiedy zauważy, że nie macie podstawowej wiedzy, bo nie zadajecie szczegółowych pytań. Istotne jest, czy mieszkanie ma piwnicę lub suszarnię/piwniczny składzik. Nie ukrywajmy, każdy z nas ma pełno gratów i wszystkich nie jesteśmy w stanie trzymać w mieszkaniu.

Rozejrzyj się po okolicy. 

O tym wspominałam już wyżej. Zastanówcie się, czy ważna jest dla Was dogodna lokalizacja – blisko centrum miasta, połączenia komunikacyjne, odpowiednie, normalne drogi – zdarza się, że w przypadku nowych mieszkań, że są budowane na obrzeżach miasta, gdzie nie ma jeszcze dobrych dróg. Spójrzcie, czy w okolicy jest dobrze zaopatrzony sklep, szkoła, przychodnia, kościół, etc.

To, jaką decyzję podejmiecie zależy od Was. Jednak warto przemyśleć wiele kwestii, bo kupno mieszkania to w większości przypadków jest decyzją na całe życie.

 

Zostawiając komentarz, użytkownik wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

You Might Also Like